Drogi czytelniku!

Pamiętaj, że w Internecie oprócz radości ze znajdywania informacji, grania czy korzystania z portali społecznościowych czeka na Ciebie wiele niebezpieczeństw.

Internet w dzisiejszych czasach bardzo ułatwia nam życie, daje możliwość rozwoju intelektualnego, ciągłego kontaktu z innymi oraz rozrywki. Jednakże może spotkać nas w nim także wiele zagrożeń, na które musimy być uwrażliwiani na każdym kroku, bo internetowych przestępców jest coraz więcej i tylko czekają na nasz błąd. Profilaktyka w tym temacie jest bardzo ważna i pierwszym krokiem zanim będziemy bezpiecznie korzystać z technologii jest zapoznanie się z pewnymi zasadami.

Zasady postępowania

  1. Bądź anonimowy. Nie podawaj swoich prywatnych danych, jeśli nie jest to konieczne. Im mniej informacji o tobie jest w sieci, tym jesteś bezpieczniejszy.
  2. Ustaw „silne” hasła i je chroń .
  3. Zainstaluj program antywirusowy, AdBlock w przeglądarce internetowej. 
  4. Stosuj tryb prywatny w przeglądarkach, gdy korzystasz z komputera dostępnego dla innych osób. Po zakończeniu sesji kasowana jest cała jej historia oraz ciasteczka.
  5. Sprawdzaj, czy łączysz się bezpiecznie (przez połączenie https://). Bezpieczne połączenia oznacza się za pomocą zielonego zaznaczenia lub kłódeczki koło paska adresu. Nie ignoruj ostrzeżeń o połączeniach niebezpiecznych- być może znajduje się tam wirus. 
  6. Pamiętaj, że banki nie wysyłają e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.
  7. Nie odwiedzaj stron, które oferują niesamowite atrakcje (pieniądze, darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) – często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
  8. Aktualizuj system Windows.
  9. Nie pisz z nieznajomymi.
  10. Wyloguj się po pracy.

 Polecam zajrzeć na stronę https://sieciaki.pl/.

Cyberprzemoc

Cyberprzemoc to przemoc z użyciem technologii informacyjno- komunikacyjnych. Najczęściej termin ten używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych czy tabletów.  Jej podstawowe formy to : werbalne nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem Sieci, rejestrowanie zdjęć i filmów i rozsyłanie ich w szybkim czasie i dużej ilości, publikowanie ośmieszających, kompromitujących informacji, pornografia.  Jako szczególnie dotkliwe dla ofiar działania sprawców cyberprzemocy wymienia się takie działania jak : podszywanie się w Sieci pod rówieśników i działanie na ich niekorzyść, grożenie komuś w Sieci przez telefony komórkowe, blogi, portale społecznościowe, włamania na strony i umieszczanie nieodpowiednich treści, kradzież tożsamości, włamania na konta internetowe.

Inne przestępstwa przy użyciu technolgii informacyjno-kompunikacyjnych

Polskie prawo karne przewiduje kilka rodzajów przestępczości komputerowej i każda z nich jest karana odpowiednio karą grzywny, bądź karą pozbawienia wolności.

Pamiętaj, że piractwo komputerowe jest również przestępstwem!

Nielegalne pobieranie i udostępnianie plików objęte prawami autorskimi, oraz inne pokrewne przestępstwa reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.